Бджолиний віск інертний і не перетравлюється шлунково-кишковим трактом, але спричиняє в ньому протизапальну та антиоксидантну дію. Тому в США він схвалений як інгредієнт у харчуванні людини. Останнім часом в навколомедичній літературі з’явилися відомості про те, що при вживанні в їжу бджолиного воску разом з хлібобулочними продуктами відбувається часткове перетравлювання воску. Переварювання відбувається під дією специфічних ферментів, які з’являються в порожнині рота, як тільки там з’являється їжа з пшениці.
Бджолиний віск підсилює утворення молока у годуючих матерів, пом’якшує кашель, надає відхаркувальну дію, успішно застосовується при запаленні гайморових порожнин, астми, алергічної нежиті. Бджолиний віск поліпшує обмінні процеси, зміцнює ясна, нормалізує функції кишечника, печінки, очищаючи їх від токсинів і шлаків.
Ще одним чудовою і маловідомою властивістю воску є його чудові адгезійні властивості. Деякі відкладення (наприклад відкладення активованого вугілля) на стінках кишечника можуть бути видалені тільки за допомогою бджолиного воску, якщо, звичайно, вживати його в їжу.
Бджолиний віск є складне органічне з'єднання, що отримується в результаті переробки робочими бджолами поглинених живильних речовин. Це тверде біле, жовте, жовто-буре речовина з медовим ароматом. Склад бджолиного воску залежить від кількох факторів, зокрема, від харчування бджіл, їх походження, від умов добування воску.
На сьогоднішній день відомо близько трьохсот компонентів воску . Важливою частиною цього складного органічного з'єднання є: вільні жирні кислоти (олеїнова, монтаніновая і церотиновая), вуглеводні, ефірні компоненти (тріефіри, оксіефіри, діефіров і моноефіри). У бджолиному воску також присутні: вода, ароматичні та органічні речовини, рослинні пігменти, смоли, вітаміни і мінерали. Частина компонентів міститься в дуже малих кількостях, хоча, можливо, саме вони і додають бджолиного воску особливу винятковість.
Характерною особливістю воску є те, що він може зберігатися досить тривалий час, навіть сотні років, при цьому всі його якості повністю зберігаються. Цікаво, що фрагменти бджолиного воску, які виявляли археологи в знаменитих давньоєгипетських пірамідах, зберігали всі свої властивості.
|