Склад: 1 таблетка містить: натрію фторид (фтору активного) 1 мг, кальцію карбонат (кальцію) 0,059 г, віт.D 2,5 мкг; наповнювачі: лактоза, сухе молоко, крохмаль, стеарат кальцію.
Фтор нерівномірно розподілений в організмі. Найбільш висока його концентрація в зубах (246—560 мг/кг) і кістках (200 400 мг/кг), а в м'язах не перевищує 2 3 мг/кг. Основні продукти, які містять фтор це пророслі зерна злакових культур, морські продукти.
Хоча фтор присутній в питній воді та продуктах харчування, в нашій країні доросла людина одержує добову дозу фтору рівну 1,5 мг, тобто 0,6 мг з водою + 0,7 мг з їжею + 0,2 мг з повітрям. ВОЗ вважає оптимальною добовою дозою фтору для дорослої людини 1,54,0 мг/добу.
Біологічна роль фтору пов'язана, головним чином, з його участю в кісткоутворенні, формуванні дентину та зубної емалі. Достатнє споживання людиною фтору необхідне для запобігання карієсу зубів та остеопорозу.
Остеопороз це системне захворювання скелету, яке характеризується втратою загальної кісткової маси, у зв'язку з чим кістки стають крихкими та ламаються навіть при невеликих навантаженнях. Найчастіше зустрічаються переломи шийки стегна або хребта, проте бувають переломи й інших частин скелету. В основному, остеопороз вражає жінок (особливо після менопаузи) та літніх людей. Особливу небезпеку становить відсутність виражених симптомів на початкових стадіях захворювання, і люди дізнаються про наявність у них остеопорозу тільки після невмотивованих переломів. Найбільш схильні до цього захворювання жінки після 50 років. Першопричина остеопорозу криється в низькій мінеральній щільності скелету людини.
Карієс зубів це патологічний процес, при якому відбувається розчинення та розм'якшення твердих тканин зуба під впливом органічних кислот, що виробляються мікроорганізмами зубного нальоту. В економічно розвинених країнах ураженість карієсом населення досягає 9598%.
Що є причиною карієсу зубів? Існує близько 400 теорій, які пояснюють етіологію (причини) та патогенез (механізм розвитку) карієсу зубів, але й дотепер це захворювання залишається багато в чому загадкою. Виділяють ряд загальних і місцевих чинників в розвитку карієсу, які дуже тісно взаємозв'язані. Основними чинниками ризику в розвитку карієсу зубів є наступні:
- знижена стійкість емалі до дії органічних кислот;
- мікробний склад зубного нальоту;
- знижений вміст фтору в питній воді та продуктах харчування;
- порушення характеру та режиму харчування.
Що необхідно зробити для запобігання розвитку карієсу? Для зменшення ризику виникнення карієсу необхідно одночасно впливати на всі основні чинники ризику в розвитку карієсу зубів.
Попередження розвитку карієсу зубів препаратами фтору набуло найбільшого поширення в світі; це єдиний метод, який дозволив досягти реального зниження захворюваності карієсом.
Чому ж для запобігання розвитку карієсу використовується фтор?
Ще на початку ХХ століття було встановлено, що в каріозних зубах фтору менше, ніж в здорових. Ефект фтору полягає в тому, що додаткове його попадання в емаль зуба призводить до утворення стійкої форми фторапатиту (основного компоненту зубної тканини), який підвищує стійкість емалі до роз'їдаючої дії кислот. Дослідження довели, що фтор має бактерицидну дію відносно мікроорганізмів, знижуючи ступінь виділення кислот бактеріями, що мешкають в зубному нальоті. Це відбувається тому, що фтор проникає в бактерію та позбавляє її можливості перетравлювати цукор. А чим менше цукру поглине та перетравить бактерія, тим менше утворюється в роті кислотних відходів, які й беруть участь в процесі демінералізації та утворення карієсу. Стимулюючи мінералізацію твердих тканин зуба, вони сприяють дозріванню та твердінню зубної емалі й оберігають зуби від розвитку карієсу.
У поєднанні з вітаміном D3 і сполуками кальцію фтор сприяє мінеральному підживленню зубного дентину та кальцифікації кісток, що є таким необхідним для літніх людей, молодих мам та дітей при формуванні скелету в підлітковий період.
Потурбуватися про це потрібно вже сьогодні!
Рекомендації до споживання: може бути рекомендований для використання у раціонах дієтичного харчування з метою оптимізації хімічного складу незбалансованих раціонів харчування як додаткове джерело фтору.
Спосіб вживання: як дієтичну добавку приймати по 1 таблетці на день під час їди.
Термін вживання: 12 місяці. Рекомендується 23 курси на рік.
Не є лікарським засобом.
Застереження при застосуванні: індивідуальна чутливість до компонентів препарату; дитячий вік до 12 років.
Умови зберігання: зберігати у сухому темному місці при температурі до 200С.
Термін придатності: 24 місяці від дати виготовлення.
Сертифіковано Міністерством Охорони Здоров’я України
ТУ У 15.8301924770032003
Гігієнічний висновок № 05.03.0204/3166 від 31.01.2005 р. |